Dom w stylu prowansalskim

0
1036

Inspirujący, urzekający i nastrojowy – styl prowansalski, bo o nim mowa narodził się w południowej części Francji. I choć od początku pozostał niezmienny wciąż zaskakuje świeżością i oryginalnością. Nic więc dziwnego, że wciąż cieszy się ogromną popularnością.

Głównym założeniem stylu prowansalskiego jest kładzenie nacisku na wygodę, prostotę i bezpretensjonalność. W domu w tym stylu panuje sielski, ciepły i rodzinny klimat, na który wpływ mają drewniane, tradycyjne meble, kolorystyka zgodna z barwami natury oraz proste motywy dekoracyjne inspirowane przyrodą.

Styl prowansalski cechuje wykorzystanie jasnych, pastelowych barw nawiązujących do kolorystyki typowej dla Prowansji. Są odcienie żółci, błękit, lawendowe fiolety, biel oraz delikatny róż. Wszystkie te barwy w subtelny sposób rozjaśniają wnętrze.

To styl, który idealnie nadaje się do łazienki. Ściany powinniśmy pokryć płytkami ceramicznymi oraz z trawertynu oraz ozdobić tynkami strukturalnymi. Dodatkowymi elementami nadającymi łazience prowansalski charakter są jasne meble w stylu shabby chic oraz wolno stojąca wanna na ozdobnych nóżkach.

Istotną rolę w stylu prowansalskim odgrywają dodatki. Zdobione motywami kwiatowymi tkaniny, z który tworzy się zasłony, arrasy, parawany oraz obicia mebli. Do wykończenia mebli bardzo często używa się elementów z kutego żelaza np. zawiasów oraz uchwytów. Jednak styl prowansalski to nie tylko dekoracje z motywami kwiatowymi, ale również kwiaty i zioła, które możemy umieścić w kuchni czy łazience.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ